564611-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Angered: Vattenreningskemikalier
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Koldioxid
Referensnummer: 23/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24962000 Vattenreningskemikalier
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna förfrågan gäller Kretslopp och vattens behov av koldioxid för beredning av dricksvatten.
Ramavtalet omfattar löpande leverans av koldioxid för beredning av dricksvatten. Leverans av koldioxid räknat som 100 % vara beräknas till:
Alelyckans vattenverk: cirka 1000 ton/år
Lackarebäcks vattenverk: cirka 1000 ton/år
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen