564732-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Habo: Försäkringar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunförsäkringar till Habo kommun 23
Referensnummer: 23/47
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66510000 Försäkringar
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Habo kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende Kommunförsäkringar till Habo kommun 23. Avtalens uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. förlängningsklausuler uppgår till:
Kommunförsäkring: 5 000 000 SEK
Olycksfallsförsäkring: 1 500 000 SEK
Fordonsförsäkring: 3 000 000 SEK
Värdet innebär en uppskattad volym och innebär endast ett riktvärde.
Avtalstyp
Beställaren avser att teckna avtal med en leverantör per område.
Upphandlingen är delad och anbud kan lämnas på en/flera delar.
Avtalsstart
2024-01-01
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66512000 Olycksfalls- och sjukförsäkringar, 66512100 Olycksfallsförsäkringar, 66514100 Försäkringar med anknytning till transport, 66514110 Motorfordonsförsäkringar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Habo kommun upphandlar försäkringar inom följande tre områden:
1. Kommunförsäkring
2. Olycksfallsförsäkring
3. Fordonsförsäkring.
Anbud kan lämnas på ett eller flera områden.
Habo kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende Kommunförsäkringar till Habo kommun 23.
Omfattning
1. Kommunförsäkring 2. Olycksfallsförsäkring3. Fordonsförsäkring
Uppskattat värde
Avtalens uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. förlängningsklausuler uppgår till:
Värdet innebär en uppskattad volym och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Planerad avtalsstart för samtliga försäkringar är 2024-01-01