564885-2019 - ResultatSverige-Umeå: Ingenjörstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänst för energideklarationer
Referensnummer: 18042
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att teckna avtal med en leverantör som ska genomföra energideklarationer enligt krav i Lag (2006:985) om energideklaration för byggnader och Förordning (2006:1592) om energideklaration för byggnader och gällande föreskrifter från Boverket. I uppdraget ingår även att rapportera in dessa i systemet REQS.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen