564888-2019 - ResultatSverige-Ludvika: Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samordnad varudistribution 2020
Referensnummer: GNU 2019/74
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser samordnad varudistribution. Upphandlande myndigheters avtalsleverantörer lämnar beställda produkter till en distributionscentral. Samdistributören plockar ihop godset från olika leverantörer och distribuerar detta samordnat ut till leveransmottagare.
Upphandlingen omfattar tillhandahållande av följande tjänster:
— Logistiksamordning och utveckling inklusive kundtjänst
— Drift av distributionscentral dit gods ankommer, korttidslagras och plockas ihop,
— Transporter mellan distributionscentralen och slutkunder/leveransmottagare,
— Inbärning.
I den samordnade varudistributionen ingår för närvarande kommunerna Borlänge, Falun, Gagnef, Ludvika, och Säter. Som option ska kommunerna Hedemora och Avesta kunna ansluta till avtalet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster, 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen