564895-2020 - ResultatSverige-Göteborg: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling avseende inköps-/e-handelssystem
Referensnummer: 20/44
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av en helhetslösning med tillhörande konsulttjänster för införande av ett helt integrerat systemstöd avseende inköp/e-handel innefattande avtalsdatabas. Systemet ska ersätta det inköpssystem och den avtalsdatabas som finns idag.
Upphandlingen omfattar även en option avseende elektronisk fakturahantering. Vid utnyttjande av optionen ska systemet även ersätta den elektroniska fakturahanteringen, dock ska leverantörsreskontra, bokföring och betalning av fakturor behållas i vårt befintliga ekonomisystem.
Tilldelad leverantör från upphandlingen ska införa systemet tillsammans med Akademiska Hus i projektform med funktionalitets- och etappindelning. Vi kommer att i samråd med leverantören genomföra en projektplan för införande av systemet.
Upphandlingen avser en helhet av tjänster där varje del beskrivs mer ingående i Bilaga 1 Behovsbeskrivning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72211000 Programmering av system- och användarprogram, 79211120 Försäljnings- och inköpsregistrering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Akademiska Hus AB, 556459-9156, inbjuder intresserade leverantörer att inkomma med anbudsansökan gällande inköps-/e-handelssystem innefattande avtalsdatabas och option för elektronisk fakturahantering i enlighet med villkor i denna inbjudan.
Upphandlingen genomförs genom ett förhandlat förfarande enligt Lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) och syftar att resultera i avtal med en (1) leverantör.
Omfattning