564896-2020 - ResultatSverige-Jönköping: Undersökningsanalys
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling avseende insamling och bearbetning av data till FADN/JEU undersökningen åt Jordbruksverket
Referensnummer: 3.10.11-09274/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79311300 Undersökningsanalys
II.1.4.
Kort beskrivning
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud avseende insamling och bearbetning av data/statistik till FADN/JEU (Farm Accountancy Data Network i Sverige inhämtad genom Jordbruksekonomiska undersökning) åt Jordbruksverket.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79311000 Undersökningar, 79311200 Genomförande av undersökningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den Jordbruksekonomiska undersökningen (JEU) ska belysa de ekonomiska förhållandena i jordbrukssektorn på företagsnivå och även tillhandahålla detaljerade uppgifter om företagens produktion som kan kopplas till de ekonomiska uppgifterna. Undersökningen har också en EU-gemensam redovisning som kallas Farm Accountancy Data Network (FADN).
EU-kommissionen använder data från undersökningen som sitt primära verktyg för att utvärdera effekterna av den gemensamma jordbrukspolitiken (CAP) och stöden i den samt för att modellera vad som skulle hända om man ändrar i CAP på olika sätt. Uppgifterna publiceras också på aggregerad nivå (medelvärden för grupper av företag) och dessa används av olika intressenter som t.ex. LRF och Jordbruksverket. Avidentifierade uppgifter på företagsnivå används för forskning främst vid Sveriges Lantbruksuniversitet (SLU).
Undersökningen är EU-reglerad i förordning (EU) 2015/220.
Uppgifterna som lämnas skyddas av sekretess enligt 24 kap. 8 § offentlighets- och sekretesslagen (2009:400). Identifierbara företagsuppgifter hanteras enbart av statistikenheten och får inte lämnas ut ens internt på Jordbruksverket. Avidentifierade företagsuppgifter kan lämnas ut för forskningssyften. Forskaren måste förklara vilka uppgifter som behövs och varför de behövs samt skriva på ett sekretessavtal.
Statistiska Centralbyrån (SCB) har tidigare producerat undersökningen på uppdrag av Jordbruksverket. De har haft en leverantör som skött uppgiftsinsamlingen från cirka 850 företag. Cirka 200 företag har samlats in av SCB och Jordbruksverket. Jordbruksverket har nu tagit över produktionen och från och med undersökningsår 2020 och arbetsår 2021 ska insamlingen från cirka 850 företag upphandlas i Jordbruksverkets regi.
Varje år rekryteras cirka 150 nya företag för att ersätta företag som av olika anledningar inte längre kan vara med i undersökningen. Målet är att jordbruksföretagen ska vara med så länge som möjligt.