564897-2020 - ResultatSverige-Jönköping: Analys av miljöindikatorer utom för byggprojekt
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Analys av tallvedsnematoder
Referensnummer: 6.4.11–07817/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90711300 Analys av miljöindikatorer utom för byggprojekt
II.1.4.
Kort beskrivning
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på upphandling av Diagnosverksamhet för analys av förekomst av Bursaphelenchus xylophilus (tallvedsnematod) och B. mucronatus.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77200000 Skogstjänster, 90700000 Miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Som Sveriges växtskyddsmyndighet är Jordbruksverket ansvarigt för att hindra spridning av växtskadegörare som omfattas av växtskyddslagen. Denna verksamhet styrs i huvudsak av EU-gemensamma regler. I dessa regler finns krav på inventeringar och krav på kontroller vid handel av olika reglerade skadegörare som växtskyddsmyndigheterna inom EU:s medlemsstater ansvarar för att utföra.
För tallvedsnematod anges kraven för inventering i Kommissionens genomförandebeslut (EU) 2012/535 om nödåtgärder för att förhindra spridningen av Bursaphelenchus xylophilus (Steiner et Buhrer) Nickle et al. (tallvedsnematoden) inom unionen.
Efter att den nya förordningen (EU) 2017/625[1] om offentlig kontroll och annan offentlig verksamhet trädde i kraft den 14 december 2019 måste analyserna utföras av ett officiellt laboratorium utsett av den behöriga myndigheten enligt artikel 37 i nämnda förordning. Jordbruksverket har blivit utsedd som behörig myndighet. Jordbruksverket avser att utse upphandlat laboratorium till officiellt laboratorium.