Ramavtalet kan omfatta alla typer av byggnadsarbeten med förekommande reparations- och underhållsarbeten inom LKF:s samtliga fastigheter. Även om- och nybyggnation av mindre omfattning upp till ca100 kvm kan förekomma. Ramavtalet inkluderar även papptaks- och plåtarbeten samt snöskottning och isborttagning på tak.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 68 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 45211300 Byggnation av bostäder, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45261310 Plåtslageri, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen