564993-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Totalentreprenad för 3 nya Göteborgsförskolor
Referensnummer: 18/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tre förskolor med vardera fyra avdelningar samt ett tillagningskök.
Planlösning för förskolorna på Örtugsgatan och Kvibergs ängar är lika.
Utemiljön för förskolorna tillskapas inom respektive fastighet med tillägg för Örtugsgatan där intilliggande parkområde skall samnyttjas.
Social hänsyn är ett prioriterat mål inom Göteborgs Stad. I den härupphandlingen ställer vi krav på social hänsyn. Se AFD.346.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112710 Utformning av grönområden, 45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331230 Installation av kylutrustning, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFA.11 Byggherre
Lokalnämnden, Göteborgs Stad
AFA.12 Beställare
Göteborgs Stad - Lokalförvaltningen, Box 5163, 402 26 GöteborgBesöksadress: Lillhagsparken 13 Tfn: 031-365 05 00E-post: lokalforvaltningen@lf.goteborg.se Hemsida: http://www.goteborg.se/wps/portal/lokalforvaltningenOrganisationsnummer: 212000-1355
AFB.12 Upphandlingsförfarande vid offentlig upphandling
Öppet förfarande.
AFB.13 Entreprenadform
Totalentreprenad enligt ABT 06.
AFB.21 Tillhandahållande av förfrågningsunderlag
Beställaren tillhandahåller förfrågningsunderlag i elektronisk form via TendSign.
AFB.23 Kompletterande förfrågningsunderlag
Kompletterande uppgift, som inte lämnats skriftligen via TendSign, får ej av entreprenören göras gällande mot beställaren.
Kompletterande förfrågningsunderlag publiceras via TendSign, senast sex dagar före2019-02-05.
AFB.25 Frågor under anbudstiden
Frågor kring förfrågningsunderlaget ska ställas skriftligen via TendSign. Beställaren lämnar via TendSign lika och skriftliga svar till alla anbudsgivare.
Sista dag för att ställa frågor är 2019-01-29.
AFB.31 Anbuds form och innehåll
Anbud ska lämnas via TendSign. Om det integrerade anbudsformuläret inte är fullständigt ifyllt eller om några av de begärda uppgifterna eller bilagorna saknas kommer anbudet att förkastas.
Anbudet ska vara skrivet på svenska.
AFB.32 Anbudstidens utgång
Anbud lämnas via TendSign senast 2019-02-05 23:59.