See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hjullastare 8-10 ton
Beskrivning: FOI har behov av en hjullastare med en maskinvikt mellan 8-10 ton, den ska vara vara fabriksny eller begagnad, dock inte äldre än årsmodell 2023 och maximalt 500 drifttimmar. Hjullastaren används dagligen för tunga lyft och transporter, brandberedskap vid försök, vägskötsel och under vintertid för snö- och halkbekämpning.
Intern identifierare: FOI-2024-410
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34144710 Hjullastare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Krav på varan/tjänsten
Beskrivning: Totalförsvarets forskningsinstitut, FOI inbjuder härmed till att lämna anbud i upphandlingen av en hjullastare enligt beskrivning i detta upphandlingsdokument.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Kvalificering