565044-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar – Vällingby sim- och idrottshall, entreprenad för ombyggnad i samverkan
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelVällingby sim- och idrottshall, entreprenad för ombyggnad i samverkan
BeskrivningVällingby sim- och idrottshall är i kraftigt behov av ombyggnad och upprustning för att möta dagens kravställningar. Den planerade ombyggnaden kommer att omfatta samtliga huskroppar vilket innebär ca 11 800 kvm. Entreprenaden ska genomföras som en totalentreprenad (ABT06) med arbetsformen samverkan.
Intern identifierareFSK 2024/537
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
Ytterligare klassificering (cpv): 45212220 Byggnation av idrottsanläggningar för flera idrottsgrenar, 45212225 Byggnation av sporthall, 45212230 Byggnation av omklädningsrum, 45212290 Reparation och underhåll av idrottsanläggningar, 45231112 Installation av rörsystem, 45232430 Vattenrening, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareVällingby sim- och idrottshall, entreprenad för ombyggnad i samverkan