Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Yttre skötsel vitt och grönt - LIBO/FALAB
Referensnummer: 22/40
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar snöröjning och halkbekämpning av gator, parkeringsplatser, gång- och cykelvägar, vid piskplatser etc. samt skötsel av utemiljön vid bostäder, äldreboenden, skolor, förskolor och industrilokaler som ägs eller förvaltas av Beställaren i Lindesbergs kommun.
Entreprenadens omfattning framgår av under UF.3.2..2 angivna handlingar i upphandlingsdokumentet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Område 1 - LIBO/FALAB MITT
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77313000 Parkskötsel, 77320000 Skötsel av idrottsplatser, 90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden, 90620000 Snöröjning, 90900000 Städning och renhållning, 98341130 Fastighetsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden omfattar snöröjning och halkbekämpning av gator, parkeringsplatser, gång- och cykelvägar, vid piskplatser etc. samt skötsel av utemiljön vid bostäder, äldreboenden, skolor, förskolor och
Del nr: Område 2 - LIBO/FALAB NORR
Del nr: Område 3 - LIBO/FALAB SYD
Efter den ursprungliga kontraktstiden äger Beställaren rätt att förlänga kontraktet med ett år i taget vid två olika tillfällen. Avisering om eventuell förlängning ska meddelas Leverantören senast innan kontraktstidens utgång.