565141-2023 - ResultatSverige-Fagersta: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel, kolonial, till Fagersta och Norberg
Referensnummer: 2023.10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Samordnad upphandling till Fagersta och Norbergs kommun.
Upphandlingen omfattar livsmedel, inklusive distribution, till köparens beställande enheter. Beställningar görs främst av verksamheter/kök inom kostenheten med även andra verksamheter, som till exempel caféer och olika former av boenden inom socialförvaltningen, kan komma att avropa från tecknade avtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03142500 Ägg, 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03222310 Bär, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15220000 Fryst fisk, fiskfiléer och övrig fisk, 15310000 Potatis och potatisprodukter, 15332270 Fruktpuréer, 15500000 Mejeriprodukter, 15555100 Glass, 15811000 Brödprodukter, 15811511 Färdiga smörgåsar, 15812000 Bakverk och kakor, 15982000 Läskedrycker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen