565146-2025 - Resultat
Sverige – Datatjänster – IT-system för backup
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelIT-system för backup
BeskrivningSundsvalls kommun upphandlar en backuplösning som ska hantera hela kommunens serverinnehav samt fillagring. Lösningen ska installeras on-prem. Inga externa molntjänster eller liknande ska behövas för att ta backup eller återställa ifrån backup. Kommunen önskar driftsätta lösningen under hösten 2025.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72300000 Datatjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97754:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72900000 Tjänster för säkerhetskopiering och katalogkonvertering