56515-2020 - ResultatSverige-Eskilstuna: Dialysapparater
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IVA Dialys MSE
Referensnummer: DU-UPP19-0091
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33181000 Dialysapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
3 st. IVA Dialysapparater till Mälarsjukhuset.
Aktuell upphandling
Upphandlingen avser köp av 3 st. intensivvårdsdialysapparater inkl:
— Installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick. - Inbyte av befintlig utrustning inkl. demontering och borttransport - Klinisk och teknisk dokumentation - Utbildning av klinisk och teknisk personal - Leverans av förbrukningsmateriel efter successiva avrop från köparen - Option Servicekontrakt enligt LABU12
— Option på ytterligare 2 st. utrustningar till Region Sörmland.
Utrustningarna kommer att placeras på Anestesikliniken vid Mälarsjukhuset i Eskilstuna.
Option ytterligare utrustningar kan komma att placeras i Eskilstuna, Nyköping eller Katrineholm.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen