2. Förfarande
Förfarande
Titel: Transport , behandling och slutgiltigt omhändertagande av matavfall
Beskrivning: Uppdraget avser transport, behandling och slutligt omhändertagande av källsorterat livsmedels- och köksavfall i en biogasanläggning. Insamlingsområdet för avfallet är kommunerna Umeå, Vindeln, Nordmaling, Vännäs, Bjurholm och Robertsfors Avfallsmängden beräknas år 2025 uppgå till cirka 6000-7000 ton.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:104646:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90514000 Återvinning av avfall
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Optionen avser transport, behandling och slutligt omhändertagande av källsorterat matavfall innehållande ABP. Matavfall innehållande ABP kommer från livsmedelsbutiker.