565205-2019 - ResultatSverige-Linköping: Installation av elektriska ledningar och armatur
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Löpande elinstallationer i fastigheter Linköping och Katrineholm
Referensnummer: 19/188
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avseende löpande elinstallationer i fastigheter i Linköping och Katrineholm. Upphandlingen omfattar inte produktionsanläggningar eller processindustrier.
Omfattning
Denna upphandling omfattar B löpande behov avseende elinstallationer i fastigheter i Linköping och Katrineholm. Arbeten som kan förekomma är service, underhåll och mindre projekt inom fastighets-el i B kontorslokaler samt hyreslokaler. Andra arbetsuppgifter som kan förekomma är bland annat felsökning, åtgärda fel, elbesiktning samt ombyggnationer i automatikskåp.
Uppskattat antal avropade timmar per år är cirka 3000 h i Linköping och cirka 300 h i Katrineholm. Detta innebär dock inga garanterade volymer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde Linköping
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling omfattar B löpande behov avseende elinstallationer i fastigheter i Linköping. Arbeten som kan förekomma är service, underhåll och mindre projekt inom fastighets-el i B kontorslokaler samt hyreslokaler. Andra arbetsuppgifter som kan förekomma är bland annat felsökning, åtgärda fel, elbesiktning samt ombyggnationer i automatikskåp.
Uppskattat antal avropade timmar per år är cirka 3000 h.
Anbudsområde Katrineholm
Del nr: 2
Denna upphandling omfattar B löpande behov avseende elinstallationer i fastigheter i Katrineholm. Arbeten som kan förekomma är service, underhåll och mindre projekt inom fastighets-el i B kontorslokaler samt hyreslokaler. Andra arbetsuppgifter som kan förekomma är bland annat felsökning, åtgärda fel, elbesiktning samt ombyggnationer i automatikskåp.
Uppskattat antal avropade timmar per år är cirka 300 h.