565259-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Restaurang- och serveringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Restauratör till Kalmar slott
Referensnummer: 2023-74
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55300000 Restaurang- och serveringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndighet och beställare är: Destination Kalmar AB (org.nr 556574-7929)
Destination Kalmar AB ägs av Kalmar kommun och har till uppgift att i samverkan med det lokala närings- och föreningslivet göra Kalmar till en attraktiv stad för besökare, boende och näringsliv. Kalmar slotts publika verksamhet drivs av Destination Kalmar
Omfattning
Beställaren avser att upphandla en restauratör till Kalmar slott.
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen till 6 MSEK per år. Takvolym för ramavtalet är 30 MSEK för den totala avtalsperioden. Ramavtalet upphör att gälla om avropad volym överstiger takbeloppet. Ramavtalet är dock fortsatt tillämpligt avseende utförda eller pågående avrop.
Beställaren förbinder sig emellertid inte att avropa en viss kvantitet, utan antagen leverantör är skyldig att leverera beställarens verkliga behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55330000 Kafeteriaverksamhet, 55400000 Dryckesservering, 55500000 Matsalstjänster och catering, 55512000 Drift av matsal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
I upphandlingsdokumentet benämns Destination Kalmar som ”beställaren” och anbudsgivaren ”leverantören”. Med "Restauratör" avses den fysiske person som ansvarar för verksamheten enligt detta uppdrag.
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Serviceförvaltningen, Upphandlingsenheten.
Kontaktpersoner
Beställarens kontaktperson för upphandlingen är:
Matilda Petersson, upphandlare
tfn: +46 (0)10 352 17 80
e-post: matilda.petersson@kalmar.se
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet och beställare är:
Destination Kalmar AB (org.nr 556574-7929)