565322-2022 - ResultatSverige-Bromma: Utbildningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
The Human Element
Referensnummer: UH-2022-6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
The Human Element (THE) -utbildning för Försvarets radioanstalt (FRA) Ökad självinsikt och utvecklad förmåga att samarbeta effektivt – det är i korta ordalag vad en utvecklingsinsats grundad på The Human Element (THE) innebär.
THE bygger på psykologen Will Schutz teori om relationer mellan människor. Teorin kallade han FIRO (Fundamental Interpersonal Relations Orientation).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80500000 Utbildningstjänster, 80510000 Specialutbildning, 80511000 Personalutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantör ska ha tillräcklig kapacitet och resurser för att kunna hålla minst 8 st öppna utbildningstillfällen THE (grund) per år i Stor-Stockholm, fördelade under både höst och vår.
Leverantör ska kunna erbjuda ett fortsättningsprogram (3 dagar) som fortsättning på grundutbildningen två (2) gånger/år där man jobbar enligt THE-modellen. Denna ska hållas i Stor-Stockholm.
Leverantör ska kunna erbjuda ett grupputvecklingsprogram (1-3 dagar) som fortsättning på grundutbildningen två (2) gånger/år där man jobbar enligt THE-modellen. Denna ska hållas i Stor-Stockholm. Programmet ska kunna anpassas till ledningsgrupper inom organisationen.