2. Förfarande
Förfarande
Titel: Terazzobänkar i Bussterminal Slussens vänthall
Beskrivning: Upphandling genom förhandlat förfarande utan föregående annonsering avseende terazzobänkar i Bussterminal Slussens vänthall. Bänkarna har tagits fram i samarbete med och godkänts av, den av trafikförvaltningen utsedda konstnären, Gunilla Klingberg som har designat Bussterminalens konstgolv. För att säkerställa att bänkarna uppfyller samma höga krav som konstgolvet, på vilka bänkarna ska placeras, är det av högsta vikt att dessa produceras av samma entreprenör som har gjutit konstgolvet.
Intern identifierare: TN 2025–0189
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 37000000 Musikinstrument, sportartiklar, spel, leksaker, hantverk, konsthantverksmateriel och tillbehör
Ytterligare klassificering (cpv): 92311000 Konstverk
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000