565401-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Intraoral skanner
Referensnummer: 2023/1914
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter
II.1.4.
Kort beskrivning
Utrustning som används för digitala avtryck inom allmän- och specialisttandvården
Omfattning
Uppdraget avser utrustning som används för digitala avtryck inom allmän- och specialisttandvården Uppdraget ska genomföras i den omfattning och i enlighet med de krav och villkor som anges i upphandlingsdokumenten.
Uppdraget avser försörja Folktandvården i Region Jönköpings län med intraorala skanners med tillhörande programvara samt samtliga aktiviteter förenat med driftsättning, utbildning, service och support under hela avtalstiden.
Uppdragets innehåll och omfattning specificeras i upphandlingsdokumentets Kravspecifikation utrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
utrustning som används för digitala avtryck inom allmän- och specialisttandvården
Avtalsperiod
Avtalet träder ikraft när det undertecknats av båda parter, dock tidigast 2023-12-15. Avtalet gäller sedan i 24 månader.
Förlängning av avtalsperioden kan ske vid flera tillfällen. Den totala förlängningsperioden kan dock maximalt uppgå till 24 månader.
Skulle Köparen inte vilja förlänga avtalet, eller vilja förlänga avtalet kortare tid än tolv månader per avtalsperiod, skickar Köparen skriftligt meddelande om detta, senast tre månader innan avtalsperiodens utgång.
Om inget sådant skriftligt meddelande skickas, förlängs avtalet automatiskt med tolv månader i taget med oförändrade villkor. Efter sista avtalsperiodens utgång upphör avtalet att gälla.
För det fall att angiven avtalsperiod i avtalets sidhuvud avviker från avtalstiden som anges ovan ska avtalstiden enligt detta avsnitt gälla.
Upphandlingsvärde
Uppskattat värde för den aktuella upphandlingen är 12500000kr Takvolym för detta ramavtal inklusive optioner är 17500000 kr.
Notera att med takvolym avses den bestämda gräns för hur mycket som är tillåtet att köpa från ramavtalet och angiven takvolym inte är lika med den uppskattade volymen.
Samtliga i upphandlingsdokumenten redovisade värden och/eller volymer är uppskattade uppgifter och Köparen garanterar därför inte att dessa uppnås under avtalsperioden. Köparens avrop enligt kommande avtal står i relation till dennes behov vid varje tidpunkt under avtalsperioden.