565418-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Trycksaker och tillhörande produkter – Tryckeritjänster 2024
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster - Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelTryckeritjänster 2024
BeskrivningUpphandlingen kommer att resultera i ett ramavtal där alla statliga myndigheter och ett antal andra upphandlande myndigheter kommer att kunna tillgodose sina behov av tjänster inom Tryckeritjänster. Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på ramavtalet till totalt 500 miljoner SEK exklusive mervärdesskatt under dess löptid om 48 månader. Tryckeritjänster får avropas upp till en sammanlagd omsättning om en (1) miljard SEK exklusive mervärdesskatt under Ramavtalets löptid. Om den sammanlagda omsättningen uppnås kan Avrop inte längre ske från Ramavtalet under resterande del av Ramavtalets löptid. Kammarkollegiet kommer att tilldela ramavtal till tio (10) ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav. Tilldelning av kontrakt sker delvis efter en förnyad konkurrensutsättning (kombinerad avropsordning) innebärande att enskilda avrop uppgående till maximalt 25 000 SEK avseende produktkategorier i bilaga Priskorg ska ske enligt en särskild fördelningsnyckel. I annat fall ska avrop genomföras genom förnyad konkurrensutsättning riktad till ramavtalsleverantörerna. För ytterligare information se upphandlingsdokumentet.
Intern identifierare23.3-1280-2024
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Ytterligare om kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 22000000 Trycksaker och tillhörande produkter
Ytterligare klassificering (cpv): 22100000 Tryckta böcker, broschyrer och foldrar, 22200000 Tidningar, facktidskrifter, tidskrifter och veckotidningar, 22300000 Vykort, gratulationskort och andra trycksaker, 22310000 Vykort, 22320000 Gratulationskort, 22420000 Stämpelpapper, 22450000 Trycksaker med säkerhetstryck, 22460000 Reklamtrycksaker, varukataloger och manualer, 22470000 Manualer, 79810000 Tryckning, 79811000 Digitaltryckning, 79820000 Trycktjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
TitelGenerella krav och informationsfrågor. Tilldelningskriterier