565473-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om- och tillbyggnad av Eklidens storkök, Karlskrona
Referensnummer: KS 2022/43203 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser till- och ombyggnad av befintligt centralkök, rivning av miljöhus m.m. Storköket dimensioneras för en tillagning av ca 1100 portioner/dag. I entreprenaden ingår även ombyggnad för att installera vattentankar samt nytt dieselaggregat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44611500 Vattentankar, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45421151 Montering av kompletta kök
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För mera detaljerad beskrivning se upphandlingsdokumenten.