565476-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Livräddningsdockor
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Simuleringsdocka SimMan
Referensnummer: K 2021-8827
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35112100 Livräddningsdockor
II.1.4.
Kort beskrivning
Simuleringsdocka från företaget Laerdal "SimMan".
Dockan breda användningsområde innebär att den bla kan användas för att sätta drän, träna HLR, sätta KAD, lära sig ultraljud etc...
Att ha dockan på plats i för ändamålet inredda lokaler ger stora tids-och kostnadsvinster
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Köp av utrustning -1 St SimMan avancerad Simuleringsdocka för att möjliggöra ett brett spektra av utbildningar i för vårdanställda i närliggande lokaler, avsedda för dessa utbildningsinsatser