Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av HR- och lönesystem, ver.2
Referensnummer: KS 2018-776
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Uddevalla kommun avser att upphandla ett nytt HR och lönesystem. Syftet är att upphandla en helhetslösning som är säker, effektiv och flexibel inom arbetet med personal och löner.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48219300 Programvara för administration, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 72212450 Programvaruutvecklingstjänster för tidsredovisning eller personal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen