56550-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Ombyggnadsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om- och tillbyggnad, Hus 01, Oskarshamns sjukhus
Referensnummer: 2023-023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet omfattar en om- och tillbyggnad av hus 01 samt mindre ombyggnad i hus 03 och hus 04, Oskarshamns sjukhus. Totalt tillbyggd BTA ca 1000 m², och ombyggnad ca 1900 m².
För uppdraget avses en entreprenadform Partneringsamverkan utifrån framtagen bygghandling. Se upphandlingsdokumenten för mer information.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen