Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Restaurang eller Caféverksamhet i Konsertteaterns lokaler
Referensnummer: UH-2020-84
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sundsvalls kommun ansvarar via verksamheten Scenservice för uthyrning och samordning av lokaler för scenkonst i Konsertteatern och Sundsvalls teater. I direkt anslutning till Konsertteatern finns en lokal avsedd för restaurang- eller caféverksamhet.
Sundsvalls kommuns ambition är att denna lokal efter en upphandling av en tjänstekoncession hyrs ut till en självständig restaurang- eller caféverksamhet som även får i uppdrag att sörja för servering i samband med de evenemang som arrangeras i teatrarna. Det ska ske i samverkan med de arrangörer som nyttjar scenerna och bidra till en helhetsupplevelse för besökarna till teatrarna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster, 55300000 Restaurang- och serveringstjänster, 55310000 Restaurangserveringstjänster, 55330000 Kafeteriaverksamhet, 55520000 Catering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen