565506-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Teknisk huvudkonsult
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTeknisk huvudkonsult
BeskrivningBeställaren avser att genom den här förfrågan upphandla ramavtal avseende arkitekttjänster och förmedling av tekniska konsulttjänster för ny-, om- och tillbyggnadsprojekt med därmed förenliga arbetsuppgifter. Projekten är av varierande karaktär, de omfattar framför allt bostäder och lokaler med tillhörande funktioner.
Intern identifierare24/12
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000