565529-2021 - PlaneringSverige-Karlskrona: Kollektivtrafik på väg
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
SIU - Busstrafik 2024
Referensnummer: 21/35
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Inför den kommande upphandlingen av busstrafik genomför Blekingetrafiken så kallade SIU-möten (samverkan inför upphandling) i syfte att fånga upp marknadsleverantörers synpunkter och utforma ett konkurrenskraftigt förfrågningsunderlag.
Denna annons är främst riktad mot trafikföretag som inte deltar i samverkansförfarandet, men kan komma att delta i den framtida upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen