Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern remiss Tågresor
Referensnummer: 23.3-8074-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60200000 Järnvägstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkomna att inkomma med synpunkter och upplysningar inför kommande upphandling av ett statligt ramavtal för tågresor. Syftet med den externa remissen är att underlätta för Kammarkollegiet att genomföra en så bra upphandling som möjligt genom att ge leverantörer som är verksamma inom branschen att bidra med sin kunskap och erfarenhet. Den externa remissen finns tillgänglig via: https://www.avropa.se/Upphandlingar/tagresor/
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen