Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordonsupphandling 2-2023
Referensnummer: UH-2023-16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Åmåls kommun planerar att köpa in 36-45 stycken HEV-fordon. Om erforderliga beslut fattas. Åmåls kommun är en politiskt styrd organisation som kan leda till en förlängd tilldelning i den här upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Fordonskategori kompakt SUV Hög markfrigång 2WD HEV
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar, 34113000 Fyrhjulsdrivna fordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
36-45 st HEV