565580-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal för parkavfall 2021-4167
Referensnummer: 2021-4167
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar kontinuerlig hämtning av parkavfall och uppsopad vintersand, på fasta uppställningsplatser, efter avrop samt hyra av behållare. Säsongsvis ingår även hämtning av löv och ris.
Den totala avfallsmängden uppgår till ca 1300 ton/år. Beställaren garanterar dock ingen exakt volym utan leverantören är skyldig att leverera enligt faktiskt behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen