Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätt- och textilservice
Referensnummer: RS/209/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jämtland Härjedalen upphandlar avtal för tvätt- och textilservice.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 140 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster, 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 39560000 Diverse textilier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Serviceuppdraget innefattar tillhandahållande och tvätt av bädd-, hygien-, patient- och personaltextilier samt renrumsartiklar. Avtalet omfattar fem år med möjlig förlängning i 1+1 år.