Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk partnering (förskolor, klubbhus mm.)
Referensnummer: 2019-013
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar totalt 6 olika projekt, 1 grundobjekt och 5 stycken optioner. Den vinnande anbudsgivaren kommer mot B (Karlskoga kommun) att teckna ett samarbetsavtal om strategisk partnering. Inom ramen för det stategiska partneringen kommer avtal/kontrakt att tecknas för vart och ett av de 6 olika projekten som B avser att avropa. Avtal/kontrakt per projekt utgörs av två delar, fas 1 respektive fas 2. Se vidare beskrivning i upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta är en entreprenadupphandling med entreprenadform totalentreprenad som genomförs med samverkansform "Strategisk partnering". Övrig beskrivning återfinns i upphandlingsdokumenten.