565632-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Kontorsstädning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städtjänster 2021
Referensnummer: Dnr: 21-13963
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90919200 Kontorsstädning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser lokalvård av PTS lokaler i Stockholm på Hälsingegatan 38. Tjänsten innefattar daglig städning, golvvård, årlig stor lokalvård, fönsterputsning samt tilläggsbeställningar efter begäran från PTS enligt vad som framgår av upphandlingsdokumenten. Hyra av entrémattor ingår som en option som är möjlig för PTS att beställa.
Tjänsten ska utföras i nära samverkan med kontaktpersoner på PTS.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning, 90911300 Fönsterputsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen