565720-2019 - PlaneringSverige-Kalmar: Anestesi och återupplivning
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IVA Ventilatorer RFI, Region Kalmar län
Referensnummer: 2019-237
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33170000 Anestesi och återupplivning
II.1.4.
Kort beskrivning
RFI angående IVA ventilatorer inför eventuellt utbyte av befintliga utrustningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Kalmar orienterar sig inför en eventuell upphandling av Intensivvårdsventilatorer för placering på IVA avdelningarna i regionen.
Av denna anledning inbjuds Leverantörer, som har ett intresse av att delta i en eventuell kommande upphandling, till en presentation av sitt sortiment och en efterföljande diskussion med en expertgrupp om utrustningens funktionalitet och handhavande i förhållande till avdelningarnas behov.