Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyproduktion och ombyggnation av student- och ungdomslägenheter i kv Tjället 8 P15117
Referensnummer: 2020-17489
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Nyproduktion och ombyggnation av student- och ungdomslägenheter inklusive markentreprenad. Underentreprenadtiden kommer arbetsområdet att behöva samordnas med andra byggherrar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 300 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45211300 Byggnation av bostäder, 45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45223220 Anläggningsarbete avseende upprättande av grundstomme, 45236000 Markanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen