56582-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Tryckning och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckeritjänster
Referensnummer: Ks26 2022-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79800000 Tryckning och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Linköpings kommun inbjuder er att lämna anbud på offentlig upphandling som omfattar ramavtal Tryckeritjänster.
Anbud ska lämnas enligt de villkor som framgår av upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79800000 Tryckning och tillhörande tjänster, 79820000 Trycktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfattas av externa kopierings- och tryckeritjänster, traditionella (offsettryck) och digitala tryckeritjänster gällande foldrar, broschyrer, tidskrifter, affischer, blad och kort. Tjänsterna omfattar förarbeten som till exempel originalgranskning, reproarbete, sättning, skanning och provtryck, vägleda Beställaren vid val av trycksak, exempelvis gramvikt och format, efterarbete som exempelvis plockning, bigning, falsning, häftning, skärning, ytbehandling, adressering och sortering, packning samt digital arkivering för eventuellt omtryck. Tryckning av annonsfinansierade trycksaker där Beställaren svarar för redaktionellt innehåll och Leverantören svarar för layout, produktion, distribution och finansiering via försäljning ingår inte i detta ramavtal. Avtalet takvolym är 8 000 000 SEK och uppskattad volym per år är 1 500 000 SEK. Volymerna är varken bindande eller ska uppfattas som en utfästelse. Leverantören ska leverera Beställaren verkliga behov inom ramen för ovan angiven takvolym.