565827-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Skövde: Verktygsmaskiner som drivs med laser och fleroperationsmaskiner
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laser Cell
Referensnummer: 2019/904
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42610000 Verktygsmaskiner som drivs med laser och fleroperationsmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Högskolan of Skövde is procuring a laser cell for welding batterie busbars and for cutting different materials for the field of electromobility among with other applications as stated in the RFT.
The laser cell is intended to be used for research, production development and education. It is also placed in an official area (ASSAR) where it will be shown public for interested people in general.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42610000 Verktygsmaskiner som drivs med laser och fleroperationsmaskiner, 42660000 Verktyg för lödning, hårdlödning och svetsning; maskiner och utrustning för anlöpning och varmsprutning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen