565907-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Hantering av datanät och stödtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nätverksutrustning
Referensnummer: 2021/1274/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72315000 Hantering av datanät och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI upphandlar ett nytt avtal för support och underhåll av befintlig miljö av datorkommunikation, möjlighet till anskaffning av ny nätverksutrustning samt möjlighet till konsultstöd.
Leverans av samtliga i avtalet ingående delar ska kunna levereras till SMHIs samtliga kontor; Norrköping, Göteborg och Uppsala.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30236000 Diverse datautrustning, 32420000 Nätutrustning, 32581000 Datakommunikationsutrustning, 48820000 Servrar, 72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund och mål med upphandlingen
SMHI har idag en miljö inom datorkommunikation helt standardiserad på Cisco-produkter, kompletterat med PaloAlto brandvägg och Infoblox DDI (DNS DHCP IPAM). För denna befintliga utrustning/miljö behöver SMHI kunna anskaffa support, underhåll och vid behov konsultstöd. Detta så att driftsäkerhet, utveckling, integration och effektiv administration kan säkerställas.
Utöver support och underhåll av befintlig miljö kommer nyanskaffning av utrustning (inklusive support och underhåll) också vara aktuellt under avtalsperioden. Dels för att möjliggöra utökning och/eller utveckling av miljön, men också för ersättning av befintlig utrustning pga t ex livscykelhantering.
Sammantaget är målet med upphandlingen att teckna avtal för support, underhåll och konsultstöd till SMHIs befintliga miljö samt anskaffning av ny utrustning med tillhörande support och underhåll.