565979-2020 - ÄndringSverige-Helsingborg: Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnationer av lägenheter till Helsingborgshem
Referensnummer: 20/89
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
På fastigheterna Koret 1 och Klockaren 1 som ligger på Pålsjö skall byggas 3 st.
Flerbostadshus och 11 st. radhus samt komplementbyggnader. På Koret 1 byggs det ett underjordiskt parkeringsgarage (50 p-platser) och källarutrymmen som utbreder sig under gårdsmiljö, radhuslänga samt ett av flerbostadshusen.
Arbetsnamnet för projektet är ”Pålsjö Äng”.
Detaljerade uppgifter angående entreprenadens omfattningen framgår av
Förfrågningsunderlaget i sin helhet, se AFB.22.