56598-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Hässleholm: Trafikledningsutrustning för järnvägar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
European Rail Traffic Management System (ERTMS)
Referensnummer: 2018/254
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34632000 Trafikledningsutrustning för järnvägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Det EU gemensamma signalsystemet, European Rail Traffic Management System (ERTMS) kommer att implementeras bland annat på sträckningar Pågatågen och Östgötapendeln trafikerar. En förutsättning för fortsatt trafikering efter att spårinfrastrukturen fått det nya signalsystemet är att utrusta fordonen med ERTMS.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34630000 Delar till järnvägs-, spårvägslok eller rullande materiel; trafikledningsutrustning för järnvägar, 34632200 Elektrisk signalutrustning för järnväg, 34940000 Järnvägsmateriel, 34942000 Signalutrustning, 45316200 Installation av signalutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen