566031-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Skrivbyråtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frilansskribenter - vetenskapliga området
Referensnummer: C 2023-1423
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92312211 Skrivbyråtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Behov av frilansande vetenskapsskribeneter för uppdrag som exempelvis pressmeddelanden, referat från konferenser och event, textproduktion till chalmers.se och liknande.Målgrupp för beställda texter är en vetenskapligt intresserad allmänhet, journalister i Sverige och andra delar av världen (både allmänreportrar och vetenskapsjournalister), finansiärer, beslutsfattare och medarbetare på Chalmers. Texterna kan komma att distribueras till journalister och redaktioner via e-post och publiceras i Chalmers nyhetsrum (https://news.cision.com/se/chalmers ), på chalmers.se och andra webbplatser inom chalmerssfären, i tryckt material, nyhetsbrev eller sociala medier.
Exempel på uppdrag:
Produktion av populärvetenskapligt präglade nyhetsartiklar, ibland i ett längre format, om Chalmers forskningsrön och liknande områden.
Produktion av pressmeddelanden om forskningsrön.Referat och artiklar från konferenser och mässor som exempelvis Chalmers egna event.
Intervjuer med forskare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92400000 Nyhetsbyråtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Behov av frilansande vetenskapsskribeneter för uppdrag som exempelvis pressmeddelanden, referat från konferenser och event, textproduktion till chalmers.se och liknande.
Om upphandlingen
Chalmers har behov av att anlita skribenter för olika typer av skrivuppdrag. Målgrupp för beställda texter är en vetenskapligt intresserad allmänhet, journalister i Sverige och andra delar av världen (både allmänreportrar och vetenskapsjournalister), finansiärer, beslutsfattare och medarbetare på Chalmers. Texterna kan komma att distribueras till journalister och redaktioner via e-post och publiceras i Chalmers nyhetsrum (https://news.cision.com/se/chalmers ), på chalmers.se och andra webbplatser inom chalmerssfären, i tryckt material, nyhetsbrev eller sociala medier.
Produktion av populärvetenskapligt präglade nyhetsartiklar, ibland i ett längre format, om Chalmers forskningsrön och liknande områden. Arbetet innebär att förklara, formulera och lyfta fram relevant och ny information i journalistiska texter för en allmän läsekrets på ett begripligt, intresseväckande och lättfattligt sätt. Arbetet kräver kompetens inom forskningskommunikation och en förmåga att läsa och förstå akademiska texter inom det naturvetenskapliga fältet för att ur ett stort och komplext material kunna sortera det viktiga och intressanta.
Produktion av pressmeddelanden om forskningsrön. I de flesta fall motsvarande texter som nyhetsartiklarna enligt ovan, men med journalister som målgrupp, där texten är avsedd att spridas och där Chalmers produktionsprocess och utförande är standardiserade.
Referat och artiklar från konferenser och mässor som exempelvis Chalmers egna event.
I arbetet med att producera nyhetsartiklar och pressmeddelanden ingår att självständigt ta fram underlag/research, boka intervjuer, stämma av texter med forskare och andra intervjuade personer och samverka med fotografer/illustratörer. I arbetet kan ingå att använda sig av textunderlag/bakgrundsinformation på engelska och göra kvalificerade intervjuer på engelska.