Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling MFP
Referensnummer: 2020-033
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50312000 Underhåll och reparation av datautrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling syftar till att tillgodose Region Kalmar läns behov av skrivare och MFP-maskiner inklusive dito kopplade kringtjänster.
Region Kalmar län köper i dagsläget multifunktionsskrivare (MFP) samt i mindre omfattning vissa andra typer av skrivare.
I leverantörens uppdrag ingår även installationer inom regionen, samt viss kommunikation, support och installationer av viss programvara.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning, 30121100 Fotokopieringsmaskiner, 30232100 Skrivare och kurvskrivare, 30232130 Färgskrivare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen