566120-2023 - Ändring av kontrakt och ramavtalSverige-Stockholm: Kollektivtrafik på väg
Ändringsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tilläggsavtal bussavtal Huddinge/Botkyrka/Söderort (E37C)
Referensnummer: TN 2020-1390
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 63712000 Kringtjänster för vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen vid tiden för kontraktets ingående
Uppdraget omfattar utförande av kollektivtrafik med buss samt andra åtaganden och funktioner som sammanhänger med trafikåtagandet, t.ex. anskaffning av fordon samt drift och underhåll av Aktiebolaget Storstockholms Lokaltrafiks depåer.
Det ursprungliga uppdragsavtalet överläts av trafiknämnden i Region Stockholm till AB SL i och med de ursprungliga parternas undertecknande. AB SL:s huvudsakliga verksamhet är att förvalta avtal avseende planering, drift och uppföljning av kollektivtrafik inom Region Stockholm samt underhålla och förnya infrastrukturen.