Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TV-produkter och tjänster
Referensnummer: 2020-13106
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 32324000 TV-apparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att säkra Kriminalvårdens behov av TV-apparater, distribution av specificerat kanalutbud och teknisk utrustning för TV-mottagning samt distribution inklusive installation och service till Kriminalvårdens alla verksamhetsställen. Samma utbud ska gälla för samtliga verksamhetsställen inom Kriminalvården.
Kriminalvården avser att teckna ett avtal med en leverantör som ska kunna leverera efterfrågade TV-produkter och tjänster. Leverantören ska vara rikstäckande och ha totalansvar för hela uppdraget under avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 44 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 32320000 TV-utrustning och audiovisuell utrustning, 32324100 Färg-TV-apparater, 64228100 Överföring av TV-sändningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen