2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal byggvaror
Beskrivning: Hultsfreds kommun inkl. AB Hultsfreds Bostäder AB samt HKIAB har behov av inköp av byggvaror från ex. vis byggvaruhandel eller motsvarande under pågående arbete. Behovet avser kompletteringar av material som saknas under pågående renoverings-, ombyggnadsarbete. Behovet utgörs av snabbt inköp från behörig från kommunen eller kommunens bolag på avtalad byggvaruhandel eller motsvarande, alternativt snabb leverans av efterfrågat byggmaterial till plats för pågående renoverings-, ombyggnadsarbete.
Intern identifierare: U-059-2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
Ytterligare klassificering (cpv): 44100000 Konstruktionsmaterial och tillhörande föremål, 44200000 Konstruktionsprodukter, 44300000 Kabel, lina och tillhörande produkter, 44400000 Diverse industriframställda produkter och tillhörande föremål, 44500000 Verktyg, lås, nycklar, gångjärn, fästen, kedjor och fjädrar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000