Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://upphandling.polisen.se/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Aktivt Hörselskydd inklusive Tillbehör, reservdelar och tillhörande Tjänster
Referensnummer: A727.387/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Polismyndigheten behöver upphandla ett Ramavtal för att säkerställa det fortsatta behovet av Aktivt Hörselskydd till poliser i yttre tjänst.
Upphandlingen omfattar följande Avtalsföremål:
• Aktivt Hörselskydd
• Tillbehör och reservdelar
• Service och support (inklusive återtagande, skrotning och återställning/rengöring)
• Teknikkonsulter, samt
• Utbildning
Upphandlingsföremålet beskrivs utförligt i Bilaga 1 – Kravspecifikation och övriga upphandlingsdokument.
Välkomna att lämna in Anbud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31711423 Radiolänksutrustning, 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning, 32340000 Mikrofoner och högtalare, 32342100 Hörlurar, 32342400 Ljudanordningar, 32342410 Ljudutrustning, 90742200 Bullerskydd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen