566238-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omlastningsstation för avfall i Norrköping
Referensnummer: ABV 2023/0397
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Nodra AB ("Beställaren") inbjuder er att inkomma med anbud avseende mottagning, sortering, mellanlagring och lastning av olika avfallsslag. Upphandlingen är uppdelad i olika delområden. Delområde 1"Omlastning förpackningar och returpapper" är obligatoriskt att lämna anbud mot däremot är delområde 2 "Mat- och restavfall" ej obligatoriskt att lämna anbud mot.
Från och med 2024-01-01 kommer Nodra ta över ansvaret för insamlingen av förpackningar från hushåll och samlokaliserade verksamheter. Det initiala behovet av omlastningsstation är att ta emot och hantera förpackningsavfall från flerbostadshus och återvinningsstationer, men att detta kommer utökas att omfatta även förpackningar från småhushåll.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund
Nuläge
Beställaren har idag omlastningsstation för följande avfallsslag till och med 2025-08-30:
Småhushåll:
Förpackningar
Papper
Plast
Ofärgat glas
Färgat glas
Returpapper
Restavfall
Matavfall
Omfattning
Upphandlingen avser två anbudsområden för mottagning, mellanlagring och upplastning för borttransport av förpackningsavfall (Delområde 1) och rest- och matavfall (Delområde 2). Anbud ska lämnas på delområde 1. Delområde 2 är ej obligatoriskt. Anbudsgivare som även lämnar anbud mot delområde 2 kommer att erhålla mervärdespoäng i utvärderingen (se avsnitt 3.11).
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse, volymerna är baserade på statistik från föregående år.
Fraktion
Anbudsområde
Insamlad mängd 2022 totalt i ton (FNI, Småhus, ÅVS och Flerbostadshus)
Varav insamlad mängd 2022 i ton andel från småhus
Färgat/Ofärgat glas
1
2 850
1 028
Metall
271
122
2 731
659
1 256
461
1 631
629
2
19 365 varav omlastad volym är 4 145
6 389
Takvolym delområde 1
Beställaren uppskattar sitt totala behov av sådana tjänster som omfattas av ramavtalet delområde 1 till 12 000 000 SEK. Detta utgör delområdets takvolym. Om delområdets omsättning uppgår till takvolymen har beställaren rätt att säga upp avtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av avtalet som ingåtts dessförinnan.
Takvolym delområde 2
Beställaren uppskattar sitt totala behov av sådana tjänster som omfattas av ramavtalet delområde 2 till 18 000 000 SEK. Detta utgör delområdets takvolym. Om delområdets omsättning uppgår till takvolymen har beställaren rätt att säga upp avtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av avtalet som ingåtts dessförinnan.
Om ramavtal tecknas med en och samma leverantör för både delområde 1 och delområde 2 kommer takvolymerna för respektive delområde att slås samman till en takvolym (30 000 000 SEK).
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. Leverantören är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Anbudsområden
Delområde 1 Omlastning förpackningar och returpapper (Obligatoriskt att lämna anbud mot)
Delområde 2 Omlastning restavfall och matavfall (Ej obligatoriskt att lämna anbud mot)