566239-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Hässleholm: Finansiell rådgivning, hantering av finansiella transaktioner och clearinghouse-tjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Betalväxel (PSP)
Referensnummer: 376/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66170000 Finansiell rådgivning, hantering av finansiella transaktioner och clearinghouse-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Skåne inbjuder till anbudsgivning i upphandling av:
"Betalväxel (PSP)". Diarienummer 376/2018, i enlighet med villkor och övriga förutsättningar i detta
Upphandlingsdokument (Huvudtext) med tillhörande bilagor enligt kapitel 2.0.
Med Betalväxel (PSP) avses en lösning som på Region Skånes uppdrag hanteraren betallösning för
Köp via digitala kanaler som är trygg och användarvänlig för kunderna.
Tjänsten avser en komplett tjänst där alla delar av Betalväxel (PSP) ingår, i fortsättning benämnd
Tjänsten/Uppdraget.
Tjänstens innehåll och omfattning framgår av detta upphandlingsdokument och är indelad i två delar
Enligt nedan:
— Fakturatjänst för företag (B2B)
— Övriga digitala betalningar
Syftet med upphandlingen är att teckna avtal med en eller flera leverantörer som kan utföra den
Efterfrågade Tjänsten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48217000 Programvara för transaktionsbehandling, 48442000 Programvara för finansiella system, 48444100 Faktureringssystem, 48812000 Ekonomiska informationssystem, 72212217 Programvaruutvecklingstjänster för transaktionsbehandling, 72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72232000 Utveckling av transaktionsbehandlingsprogram och kundanpassad programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen